Poznaj inny wymiar rehabilitacji - OrtoMedSport

Poznaj inny wymiar rehabilitacji - OrtoMedSport

Fit and Jump od pewnego czasu współpracuje z niezwykle prestiżowymi gabinetami medycznymi. Mowa oczywiście o Ortomedsport, gdzie do formy nawet po bardzo trudnych urazach dochodzą do siebie najlepsi sportowcy z całej Polski. Rehabilitacja na naszych trampolinach jest ściśle łączona z nowatorskimi urządzeniami, np. MihaBodyTec czy Humac, dając wymierne efekty w powrotach pacjentów do zdrowia.

Milena ma okazję na bieżąco korzystać z treningu funkcjonalnego oferowanego przez Ortomedsport przy użyciu trampoliny Fit and Jump. Stały kontakt z grupą specjalistów z dziedziny rehabilitacji umożliwił jej przeprowadzenie wywiadu z Konradem Waszczykowskim, fizjoterapeutą OrtoMedSport.                                                                                                               

Dlaczego wykorzystujecie trampoliny w rehabilitacji?

W trakcie pracy na trampolinie bardzo często wykorzystujemy globalne wzorce ruchowe, co powoduje, że trening tego typu należy uznać za ogólnorozwojowy. Pozytywnie wpływa on na stabilizację, koordynację i priopriocepcję, a takie działanie jest jednym z najważniejszych celów współczesnej rehabilitacji sportowej. Odpowiednio dobierając ćwiczenia, włączając do nich kolejne elementy, jesteśmy w stanie stworzyć prawidłowo zaprogramowaną jednostkę rehabilitacyjną z uwzględnieniem szczególnych wymagań naszego pacjenta.

W całym procesie treningu rehabilitacyjnego wraz z upływem czasu zwiększamy obciążenia. Z tym, niestety, idą w parze większe siły działające na nasz organizm. Szczególnie tutaj trampolina Fit and Jump ma nieocenioną rolę. Dzięki zastosowaniu elastycznego podłoża unikamy nadmiernych przeciążeń. Intensyfikacja treningów może nastąpić zdecydowanie szybciej, co bezpośrednio korzystnie przekłada się na czas powrotu do pełnej sprawności. Efekty pojawiające się w szybkim tempie dodatkowo pozytywnie wpływają na zaangażowanie i motywację pacjentów. Kolejnym atutem tego rodzaju pracy jest usprawnienie działania układu krążenia i wydolności organizmu.

W dalszych etapach rehabilitacji trampoliny wykorzystywane są w treningu plyometrycznym oraz funkcjonalnym i przygotowaniu motorycznym.

Po jakich kontuzjach pacjenci ćwiczą na naszej trampolinie?

Trampolina może zostać zastosowana jako przyrząd treningowy w wielu przypadkach. W naszej praktyce najczęściej wykorzystujemy ją w przywracaniu sprawności u pacjentów po urazach i zabiegach ortopedycznych, takich jak: rekonstrukcja więzadeł krzyżowych, skręcenia stawu skokowego, artroskopie, itp. W świecie rehabilitacji trampolin używa się praktycznie we wszystkich dziedzinach - od geriatrii począwszy, a na neurologii skończywszy. Terapia odbijania się została wprowadzona w Anglii i w Niemczech już kilkadziesiąt lat temu. Elastyczne właściwości powierzchni trampoliny pozytywnie wpływają na funkcje motoryczne i obniżają napięcie nerwowe u osób z różnymi zaburzeniami sensomotorycznymi, psychospołecznymi i fizjologicznymi, a także u tych po urazach mózgu, mukowiscydozie, MPD, DCD, w ślepocie i autyzmie.

Jakie zalety ma trampolina w treningu fitness?

Fit and Jump umożliwia trening o wysokiej intensywności, ale jednocześnie sprzyjający stawom, kręgosłupowi i narządom wewnętrznym. Poprawia koordynację i sprawność, buduje czucie prioproceptywne, a przy tym doskonale wpływa na wydolność organizmu. Według badań naukowców z NASA, trening na trampolinie jest 3 razy bardziej efektywny od joggingu.

Kto może ćwiczyć na trampolinach?

Ćwiczenia tego typu mogą, a nawet powinny, wykonywać osoby w każdym wieku, gdyż przy swojej dużej intensywności jest to relatywnie mało obciążający rodzaj wysiłku. Dzięki temu uzyskujemy same pozytywne efekty, m.in.: przyśpieszenie metabolizmu, poprawienie odżywienia tkanek, usprawnienie krążenia i pracy układu sercowo naczyniowego.

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo ćwiczących, jakie są przeciwwskazania?

Każde ćwiczenie powinno być skonsultowane z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, aby wykluczyć indywidualne przeciwwskazania. Jak w każdym treningu należy pamiętać o tym, że przed przystąpieniem do intensywnego eksploatowania naszego organizmu powinniśmy zadbać o jego prawidłowe funkcjonowanie. Rozpoczynanie swojej przygody z jakąkolwiek formą aktywności fizycznej w chwili, gdy dokucza nam kontuzja nie jest dobrym pomysłem. W wypadku nieprawidłowego wzorca ruchowego doprowadzimy do powstawania mikrourazów, które na skutek nakładania się mogą prowadzić do poważniejszych urazów. Sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność to:

- nietrzymanie moczu,

- czas bezpośrednio po porodzie,

- świeże blizny pooperacyjne,

- okres po złamaniach i unieruchomieniach kości i stawów,

- choroby sercowo naczyniowe,

Warto jednak wiedzieć, że wyżej wymienione przykłady jednostek chorobowych nie stanowią bezwzględnych przeciwwskazań, ale w razie ich występowania należy skonsultować się ze specjalistą.

W jakim obuwiu ćwiczyć?

Podczas ćwiczeń najefektywniej na układ mięśniowo-szkieletowy działają ćwiczenia wykonywane w obuwiu z miękką i elastyczna podeszwą lub boso. Wymusza to pracę mięśni kończyn dolnych, jak i całego ciała, dzięki czemu poprawia się stabilność i wytrzymałość stawowa.

Polecamy!

OrtoMedSport to miejsce, które możemy Wam polecić z pełną odpowiedzialnością. Pomoc i życzliwość skierowana do pacjentów jest tutaj na porządku dziennym, a wiedza lekarzy i rehabilitantów umożliwia klientom OrtoMed sprawny powrót do zdrowia.

Zapraszamy do odwiedzenia OrtoMedSport i zapoznania się z ich ofertą http://ortomedsport.pl/