9 NAJWIEKSZYCH MITÓW TRENINGOWYCH - SPRAWDŹ CZY DOTYCZĄ RÓWNIEŻ CIEBIE!

9 NAJWIEKSZYCH MITÓW TRENINGOWYCH - SPRAWDŹ CZY DOTYCZĄ RÓWNIEŻ CIEBIE!

Na pewno znane Ci są różne teorie dotyczące właściwie przeprowadzonego treningu. Niestety nadal w Internecie możecie znaleźć bardzo dużą ilość błędnych informacji, które zwyczajnie przeszkadzają w osiąganiu wymarzonych efektów.

WYBRALIŚMY WIĘC NAJCZĘSTSZE MITY DOTYCZĄCE TRENINGU.

1. Trening aerobowy dobrze wykonywać na czczo!

To bardzo błędny sposób myślenia. Organizm, który ma zacząć spalanie tłuszczu potrzebuje dużego nakładu energetycznego. W sytuacji, w której nie ma z czego czerpać potrzebnej siły, zaczyna atakować Twoje mięśnie! Właśnie ten proces powoduje zwolnienie pracy Waszego metabolizmu, pamiętajcie o tym! Treningi na czczo przynoszą więcej szkody niż myślisz. Dobrze jest godzinę przed treningiem zjeść lekkie śniadanie, w którym zawarte będą węglowodany w odpowiedniej ilości. To samo tyczy się treningów wieczornych, po których powinniśmy spożyć wartośiowy posiłek, bogaty w białka i węglowodany.

2. Od robienia brzuszków będę mieć płaski brzuch!

Niestety wykonując tylko ćwiczenia na mięśnie brzucha nie pozbędziemy się nagromadzonej w tamtej okolicy tkanki tłuszczowej. Aby ćwiczenia na mięśnie brzucha były skuteczne, muszą być połączone z treningiem aerobowym ciągłym lub interwałowym. Nie ma innej możliwości ;) Trafnym stwierdzeniem, jest, że brzuch „robi się w kuchni”. Jeżeli skupisz się na intensywnym trenowaniu, a nie będziesz pamiętać o racjonalnym, zdrowym odżywianiu, to będziesz blokować efekty ćwiczeń. Dlatego w tym przypadku ważne jest działanie dwutorowe.

3. Organizm zaczyna spalać tłuszcz dopiero po kilkudziesięciu minutach treningu!

Tłuszcz podczas treningu spalany jest przez cały czas, jednak z bardzo różną intensywnością. Proporcje zmieniają się wraz z długością ćwiczeń. Kiedy w początkowej fazie spalamy więcej węglowodanów niż tłuszczu, to później sytuacja się odwraca. Pod koniec ćwiczeń spalanie tkanki tłuszczowej osiąga najwyższy poziom. Pamiętajcie jednak o tym, że trening musi być wykonywany w odpowiednim tempie, aby przynosił najlepsze rezultaty.

4. Kwas mlekowy wywołuje w organiźmie zakwasy!

Zakwasy są spowodowane mikrouszkodzeniami mięśniowymi, a nie działaniem kwasu mlekowego. Sam kwas mlekowy jest wydalany z mięśni już godzinę po skończonym treningu, dlatego nie ma on żadnego wpływu na Twoje samopoczucie potreningowe.

5. Podczas treningu należy spożywać bardzo dużą ilość wody!

Owszem, woda jest niezwykle ważna dla naszego organizmu, jednak nadmiar wody prowadzi do zwiększenia płynów ustrojowych, a tym samym prowadzi do przewodnienia ciała. Szybki i intensywny wzrost ilości wody w naszym ciele rozregulowuje gospodarkę wodno – mineralną. Dlatego pamiętajcie, że należy ją pić w odpowiedniej ilości. Podczas treningu dobrze spożywać płyny, które pomogą Ci uzupełnić elektrolity, które tracisz wraz z potem – dobrze sprawdzą się napoje izotoniczne.

6. Trenuj ciało do granic wytrzymałości!

Bardzo dużo osób, które ćwiczą regularnie uważają, że podczas treningu nie odczuwają zbyt dużego bólu, a tym samym wysuwają wnioski, że nie ćwiczą wystarczająco dobrze. Zdecydowanie jest to błędne podejście do tematu. Trening powinien być intensywny, ale równomierny i nie powinien powodować przeciążeń oraz kontuzji.

7. Ćwiczenia siłowe nie są dla kobiet!

Absolutnie się z tym nie zgadzamy. Ćwiczenia siłowe są dla kobiet dobre! Panie mają większy problem z rozbudową tkanki mięśniowej m.in. dlatego, że mają niższy poziom testosteronu. Każda ćwicząca osoba marzy o jędrnym i pięknym ciele, a bez treningu z obciążeniem nie jesteśmy w stanie uzyskać takich rezultatów. Zajęcia z mniejszym obciążeniem, a większą ilością powtórzeń pozwolą Wam wymodelować mięśnie bez ich nadmiernego rozrostu.

8. Jeden trening dobry na wszystko!

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na trening, który będzie skuteczny dla wszystkich. Rodzaje treningów zależą od początkowej fazy aktywności fizycznej. Dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, że każdy z nas inaczej reaguje na wysiłek. Różnimy się pod względem budowy, przemiany materii, pracy naszych hormonów oraz wytrwałości w postanowieniach.

9. Jestem szczupły/szczupła więc nie muszę ćwiczyć!

Pewnie nie raz spotkaliście się ze stwierdzeniem „po co ćwiczysz, skoro nie musisz się odchudzać”, a może sam masz takie zdanie o swoich znajomych, którzy nie mają problemów z nadwagą? Nic bardziej mylnego. Każda osoba powinna podejmować aktywność fizyczną (i nie chodzi tutaj tylko o utratę kilogramów). Osoby szczupłe, które chcą ujędrnić i wymodelować swoją sylwetkę, powinny nastawić się na treningi wzmacniające.

Jak widzicie pojawiło się sporo tematów, które mogą pomóc Wam zmienić sposób myślenia i przekierować działania na właściwe tory. Trening, aby dawał dobre efekty musi być przeprowadzony prawidłowo i najlepiej pod okiem specjalisty. Słuchajcie swojego ciała i zwracajcie uwagę na to, jak reaguje na zastosowane przez Was treningi oraz dietę. Nie porównujcie się do innych, ponieważ każdy z nas posiada inne właściwości metaboliczne i w innym czasie osiąga rezultaty treningowe.

Trzymamy kciuki za Wasze ćwiczenia!