Trenuję i chcę wyglądać pięknie!

Trenuję i chcę wyglądać pięknie!

„Stymulowanie i poszerzanie potencjału ciała” - to hasło stanowi myśl przewodnią dla osób uprawiających sport. Co to znaczy? Wiele z nas pragnie rozwoju, widocznych efektów, lepszego samopoczucia i upragnionej sylwetki. Mimo wszystko, często nie posiadamy wystarczającej wiedzy o tym, w jaki sposób trenować by wspomagać cały proces przemiany fizycznej we właściwy i zdrowy sposób.

Podczas ćwiczeń ciało jest stopniowo pozbawiane zasobów energetycznych i pragnie jak najszybciej wrócić do równowagi. Jak mu w tym pomóc? Sukces tkwi w tym, aby przygotowywać je tak samo do treningu, jak i regeneracji.

Odpoczynek

Słowo wszystkim znane, jednak nie każdy jest w stanie sprecyzować o co w tym tak właściwie chodzi. Sama forma wypoczynku jest interpretowana na wiele różnych sposobów. Nie chodzi tutaj bynajmniej o siedzenie przed telewizorem z pudełkiem lodów i oglądanie seriali. Odpoczynek ma wspomagać nasz wysiłek treningowy i zapobiegać urazom.

Jakie dokładnie korzyści płyną z włączenia odpoczynku w plan treningowy?

- utrzymanie w postanowieniu regularnych treningów,

- unikanie kontuzji,

- zminimalizowanie ryzyka przetrenowania ,

- sprzyjanie zjawisku superkompensacji - to nic innego, jak sukcesywne zwiększanie wydolności organizmu.

Oto kilka prostych kroków do tego by zachować równowagę w planie treningowym i nie doprowadzać organizmu do skrajnego wyczerpania:

  1. Nigdy nie trenuj wybranej partii mięśniowej dwa dni pod rząd. Uwaga ta skierowana jest przede wszystkim do Panów. Moi drodzy, kobietom znane są Wasze zabiegi wdrażania przed weekendem tzw. „Zestawu dyskotekowego” – klatka, biceps i barki. Jeżeli tego typu działania są wpisane w Wasz cotygodniowy plan treningowy zrezygnujcie z ćwiczeń na wyżej wymienione partie mięśniowe w dzień poprzedzający. Lepszych efektów i tak nie uzyskacie katując ciało przez dwa dni. Ta kobieta, która ma zauważyć Waszą ciężką pracę i tak ją zauważy :) Aby regeneracja organizmu mogła przebiegać w sposób prawidłowy ciało potrzebuje od 24-48 h.

  2. Kobietki sprawa do Was! Stosowanie rygorystycznych diet, wcale nie pomaga Wam pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Wręcz przeciwnie! Jeżeli Wasze ciało zaczyna mieć ograniczony dostęp do zasobów energetycznych, zamiast spalać tłuszcz zaczyna tracić mięśnie! Trening o 20? Może być! Wracacie do domu i szykujecie sobie wartościowy, bogaty w białko i witaminy posiłek!

  3. Teraz trochę prywaty. W moim planie dnia musi znaleźć się miejsce na 7-8 godzinny sen. Ba! Mogłoby być też 10 h. Myślę, że to niezastąpiony sposób na to, żeby organizm funkcjonował  prawidłowo. Jeżeli jesteśmy wyspani mamy większą motywację do treningu, pracy i po prostu do życia! Szybka kawa w ciągu dnia może pomóc tylko na chwilę, ale później i tak staniesz się upierdliwy dla otoczenia!

  4. Trenujesz? Nie pij alkoholu! To kiepski kompan do budowania wymarzonej sylwetki. Zawarte są w nim substancje spowalniające proces regeneracji organizmu, które odwadniają ciało, hamują przyrost tkanki mięśniowej oraz wypłukują elektrolity. Poza tym alkohol, tak samo jak palenie tytoniu, jest już raczej passé!

Czy powyższe informacje wystarczyły Wam do tego, abyście przekonali się jak ważny jest wypoczynek w sporcie? Dajcie znać!

[Marika]